Blog / Články

Dokážete vyrobit i atypické velkoobjemové nádrže na vodu o objemu 30 - 40 m3?

Ano dokážeme. Velkoobjemové nádrže na pitnou vodu  s atypickými rozměry  pravidelně vyrábíme na zakázku a vozíme zákazníkům po celé ČR. Doprav nádrží po celé  ČR  ZDARMA.

Kromě běžných rozměrů nádrží na pitnou vodu, které si můžete vybrat a objednat v našem e-shopu / sekce nádrže na pitnou vodu / vyrábíme na objednávku i velkoobjemové a atypické nádrže na pitnou vodu. Nádrže vyrábíme z prvoplastu 1 jakosti , který je bez příměsí recyklátu což výrazně prodlužuje životnost materiálu a tím pádem i velkoobjemových atypických nádrží na pitnou vodu. Rozdíl v životnosti „prvoplastu“ oproti „technickému plastu“ je výrazný. Podle požadavku zákazníka dodáváme atypické nádrže samostatně nebo vystrojené v kompletu s čerpadlem a filtrací.

Jaký typ atypické, velkoobjemové nádrže na pitnou vodu vybrat?

K tomu aby jste si vybrali správný typ jakékoliv, nejenom atypické , velkoobjemové nádrže na pitnou vodu vždy potřebujete znát informace o jejim umístění. S výběrem typu nádrže tak aby vám dlouho bezproblémově sloužila vám rádi poradíme pod nám poskytnete informace o objemu nádrže, jejím umístění v terénu a o výšce spodní vody v místě umístění nádrže.

Pro radu a pomoc při výběru vhodného typu atypické nádrže na pitnou vodu nebo její objednání využijte email info@mravecplast.cz nebo telefonního čísla +420 605 753 094 [1]. Na těchto kontaktech také získáte veškeré informace o termínech dodání, platbách atd.

Velkoobjemové atypické nádrže na pitnou vodu- ukázka

Velkoobjemové nádrž na pitnou vodu atypických rozměrů o celkovém objemu 60m3 jsme dodali k vodojemu na Českobudějovicko v Jihočeském kraji. Jednalo se dle zadání o dvě nádrže o objemu 30m3, které budou  v kombinaci s vodojemem slouzit k zásobování pitnou vodou. Nádrže jsme dodali nevystrojené, bez čerpadla / dodáváme dle požadavku zákazníka s nebo bez čerpadla a filtrace, vystrojené nebo nevystrojené/.

Informace o objednání nebo dodání vaší atypické velkoobjemové nádrže na pitnou vodu získáte na telefonním čísla +420 605 753 094 [1] nebo na e-mailu info@mravecplast.cz

 
 
 
 
 
 
Plastová nádrž, septik, jímka či vodoměrná šachta na míru? Není problém!

Plastová podzemní nádrž na míru - jímka, septik anebo nádrž na dešťovou vodu s atypickými rozměry.

Nejčastější případy, kdy je požadována dodávka plastové podzemní nádrže na míru:

  • na místo instalace je omezený přístup – nádrž je nutné pronést zúženým / sníženým, anebo jinak omezeným prostorem
  • místo instalace je velmi úzké
  • v podloží místa instalace je tvrdá skála – není možné usadit nádrž do hloubky
  • nádrž na vodu / septik či jímku plánujete instalovat do již nevyužívaného prostoru – sklep, stará betonová jímka či septik, který není vodotěsný, starý bazén apod..
  • je nutné zhotovení nádrže se speciálními prostupy pro nátok, odtok či filtraci

Jak se vyrábí plastová podzemní nádrž na míru s atypickými rozměry?

Plastové svařované septiky, jímky, nádrže na dešťovou vodu a další produkty jsou vyráběny z plastových desek, kdy požadovaného tvaru a 100% těsnícího sváru je dosaženo svařováním na moderních CNC strojích.  Rozměry standartně dodávaných plastových nádrží jsou navrženy tak, aby při výrobě vzniklo minimum odpadu, který cenu nádrže zvyšuje. V případě požadavku dodání plastové nádrže s atypickými rozměry vzniká při výrobě větší množství odpadu a cena nádrže tak bývá vyšší než u nádrže standartních rozměrů. Toto negativum však převyšuje pozitivní přínos, kdy atypická nádrž přesně odpovídá požadavkům stavebníka, umožňuje maximalizovat užitný objem v omezeném prostoru uložení nádrže, není nutné řešit kompromisy v podobě např. dodatečných stavebních úprav v místě instalace a vyšší komfort užívání.

Potřebujete dodat plastovou nádrž na míru s atypickými rozměry či úpravami, jak postupovat?

  • změřte místo, kde plánujete plastovou nádrž usadit a specifikujte technické parametry nádrže, tj. uveďte maximální šířku, délku a výšku nádrže
  • specifikujte typ požadované nádrže s ohledem na podloží v místě a lokalitu, kde bude nádrž usazena. Samonosné nádrže jsou vhodné do klidových lokalit bez statických tlaků, s lehkou sypkou zeminou a bez výskytu spodní vody. Typ nádrže k obetonování lze instalovat do míst s vyšším statickým tlakem, tj. svah, blízkost komunikace, vjezdu do garáže u RD, skalnatým propustným podložím opět bez výskytu spodní vody. Dvouplášťový typ plastové nádrže se doporučuje instalovat do míst s vyšším statickým tlakem, jílovitopísčitým nestabilním podložím. V místě instalace dvouplášťové nádrže může být výskyt spodní vody.
  • kontaktujte vybraného dodavatele a nechte si zpracovat cenovou nabídku. V poptávce uveďte všechna specifika místa instalace i atypické požadavky na prostupy v nádrži.
  • po obdržení cenové nabídky, pokud cenu akceptujete, se domluvte s výrobcem plastové nádrže na míru na podmínkách úhrady a dodání
  • ujistěte se, že k nádrži obdržíte potřebné doklady ke kolaudaci nádrže, tj. Protokol o nepropustnosti, Prohlášení o shodě, záruční list a montážní návod
  • pokud si nejste čímkoliv jisti, ptejte se. Kvalitní výrobce plastových nádrží ať ve standartním provedení či atypických nádrží na míru díky zkušenostem zodpoví Vaše dotazy. Jedním z výrobců plastových podzemních nádrží na míru je je výrobce Mravec plast se sídlem na Vysočině mezi městy Jihlava a Třebíč – www.mravecplast.cz
 
 
 
 
Časté dotazy - vybíráme plastový septik, jímku anebo podzemní nádrž na dešťovou vodu.

Likvidace odpadních vod - potřebuji septik anebo jímku?

Odpadní vody vytékající z objektu lze likvidovat více způsoby. Jednou z možností je jímání splašků do septiku anebo jímky.

Rozdíl mezi septikem a jímkou:

Jímka, neboli lidově žumpa je bezodtoková beztlaká nádoba, kde je zhotoven pouze nátok. V jímce dochází k akumulaci odpadních vod, které jsou periodicky odváženy po naplnění jímky fekálním vozem odborné firmy.

Septik je tříkomorová podzemní nádrž osazená nátokem a odtokem. Odpadní voda se přes komory mechanicky filtruje, v jednotlivých komorách se podle hrubosti usazují kaly a přefiltrovaná voda odtéká ze septiku pryč nejčastěji k další filtraci napojením na zemní pískový filtr. Septik je třeba také po jeho naplnění nechat vyvézt fekálním vozem, perioda vývozu je ale díky odtoku přefiltrované vody mnohem nižší než u jímek a tímto dochází k úspoře finančních prostředků.

Septik i jímka podléhají tzv. vodnímu zákonu č. 113/2018 Sb., proto je vhodné si na příslušném stavebním úřadě zjistit tzv. regulativa – v některých lokalitách např. z důvodu ochrany životního prostředí jsou povolovány pouze instalace bezodtokových jímek.

 

Z jakého materiálu má být septik, jímka či nádrž na dešťovou vodu zhotoven?

Stavebníci nejčastěji volí mezi betonovou podzemní nádrží a septikem, jímkou či retenční nádrží z plastu. Oba typy nádrží mají výhody i nevýhody, dříve převažovaly betonové nádrže, avšak v posledních letech z důvodu snadnější manipulace a nižších nákladů jsou více preferovány plastové podzemní nádrže. Důležitým kritériem při volbě materiálu je typ podloží v místě instalace.

 

Jaký typ plastového septiku, jímky či nádrže na dešťovou vodu zvolit?

Plastové podzemní nádrže jsou výrobci rozděleny do tří základních typů – samonosná nádrž k obsypu zeminou, podzemní nádrž k obetonování, dvouplášťová nádrž. Vždy je potřeba vycházet z typu podloží a místa instalace.

Samonosná nádrž je vhodná k instalaci do klidových rovinatých zón (zahrada) s výskytem stabilního podloží bez statických tlaků působících na nádrž (svah, blízkost komunikace) a výskytu spodních vod. Pokud je potřeba podzemní plastovou nádrž instalovat ve svahu, v blízkosti komunikace či RD – nejčastěji u vjezdu do garáže, kde je nestabilní kamenité podloží, avšak bez výskytu spodní vody, je vhodnou volbou typ k obetonování. V případě instalace nádrže do míst s nestabilním, jílovito-písčitým podložím, v místě instalace se vyskytuje spodní voda, je nejlepším řešením instalovat dvouplášťovou nádrž.

 

Je vhodný kruhový anebo hranatý tvar nádrže?

Tvar podzemní plastové nádrže nemá na její funkčnost vliv. Pokud má stavebník dostatek prostoru, je vhodné volit kruhový tvar nádrže, kde oproti hranatému tvaru dojde k lepšímu rozložení tlaků obsahu nádrže. V případě, že prostor na instalaci nádrže je omezený, je nejčastěji volen hranatý tvar nádrže.

 

Jaký objem septiku, jímky či nádrže na dešťovou vodu potřebuji?

Objem jímky je třeba volit podle počtu osob v RD a četnosti užívání objektu, tzn. Jiný objem je třeba volit u RD a u rekreačního objektu. Dle normy je množství odpadní vody 100 -120l na osobu/den, tj. pro standartní čtyřčlennou domácnost je vhodná jímka o objemu 12-15m³, na chaty a chalupy je nejčastěji voleným objemem jímky 3-6 m³.

Objem septiku je díky odtoku přefiltrované vody oproti požadovanému objemu jímky nižší o cca. 60%, proto se pro standartní čtyřčlennou domácnost doporučuje pořízení septiku o objemu 4-6 m³.

 

Je možné si nechat zhotovit nátok a odtok na míru podle potřeby stavebníka?

Někteří výrobci neumožňují volbu umístění a průměru nátoku a odtoku u dodávané plastové nádrže. Výrobce Mravec plast nabízí klientům volbu umístění a průměru nátoku i odtoku, přičemž každý klient obdrží po objednání jednoduché schéma, kde uvede počet prostupů, zvolí  požadovaný průměr nátoku / odtoku (standartně v rozmezí DN 100-150, ale není problém zhotovit i prostupy o průměru  DN 50 / 75 / 200 / 250).

 

Nevyhovují mi standartně nabízené rozměry nádrží. Co s tím?

Potřebujete septik, jímku či retenční nádrž, standartně nabízené rozměry Vám nevyhovují, anebo je nutné provést atypickou úpravu nádrže. Možností je zhotovení plastové nádrže atypických rozměrů dle parametrů dodaných zákazníkem. Po nacenění výroby nádrže technikem a odsouhlasení ceny Vám dodáme nádrž přesně podle zadaných požadavků.

 

Dostanu k septiku, jímce či nádrži na dešťovou vodu potvrzení o vodotěsnosti nádrže pro kolaudaci?

K tříkomorovému septiku, jímce, retenční nádrži, zemnímu pískovému filtru a dalším produktům standartně obdržíte veškeré doklady pro kolaudaci podzemní nádrže, tj. Protokol o nepropustnosti nádrže, Prohlášení o shodě, záruční list a montážní návod.

 

Vybírám nádrž na dešťovou vodu, mám koupit samotnou nádrž anebo kompletní nádrž s čerpadlem a filtrací?

Dešťovou vodu je možné využít mnoha způsoby - na zálivku zahrady, mytí zahradního náčiní, mytí kol ,splachování WC, praní prádla apod.. Pořízení retenční nádrže na dešťovou vodu u stávajících RD, rekonstrukcí a novostaveb je jednou z možností, jak uspořit finanční prostředky snížením spotřeby pitné vody z vodovodního řadu, u novostaveb stavební zákon stavebníkům pořízení nádrže na dešťovou vodu přímo nařizuje.

Aby bylo možné nádrž na vodu užívat, je třeba ji vybavit filtrací hrubých nečistot, kalovým čerpadlem, šachtou pro napojení zavlažovací hadice s rychlospojkou. Nádrž na vodu je standartně nabízena samostatně bez potřebného vystrojení, oblíbenější verzí zákazníků je však kompletní set již vybavené nádrže s čerpadlem a filtrací ve verzi pro zalévání zahrady a verzi pro zalévání zahrady a splachování WC . Nedílnou součástí setu je držák čerpadla, který zamezí pohybu čerpadla po nádrži, výtlačné potrubí spojující čerpadlo pomocí kolen s hadicí a odběrnou. Varianta pro zalévání a splachování WC je doplněna tlakovou nádrží vyrovnávající tlak při splachování.

 

Za jakých podmínek mohu čerpat finanční prostředky z dotace Dešťovka a jak postupovat při vyřízení dotace?

„Dotace Dešťovka – ani kapku nazmar...", heslo dotačního programu MŽP, jehož snahou je snížit spotřebu pitné vody a využít vodu, která je ZDARMA – dešťovou vodu. Pokud požádáte o dotaci dešťovka, můžete získat zpět až 50% všech uznatelných nákladů, které souvisí s pořízením nádrže na dešťovou vodu a její instalací do výše až 105 000 Kč dle kategorie dotace.

O dotaci mohou požádat:

  • všichni majitelé stávajících RD a bytových domů v ČR
  • majitelé novostaveb v případě, že rozvody vody budou napojeny na WC v domě

Důležitým faktorem pro žadatele v 2. výzvě dotačního programu je skutečnost, že není nutnost instalovat retenční nádrž odbornou firmou. Je možné provést instalaci i svépomocí, přičemž za uznatelné náklady je při podání žádosti považován pouze nákup retenční nádrže a použitý materiál při instalaci.

Žádost o dotaci může stavebník podat sám a odbornou firmou si nechat zpracovat pouze tzv. Odborný posudek, další variantou je nechat si vyřídit dotaci Dešťovka odbornou firmou kompletně vč. administrace. I v tomto případě je kompletní zpracování žádosti odbornou firmou tzv. uznatelným nákladem a cca. 50% finančních prostředků vynaložených na žádost je proplaceno zpět.

Základní body vyřízení dotace Dešťovka:

·        zpracování tzv.Odborného posudku

·        vyplnění a odeslání žádosti k posouzení žádosti a akceptaci Fondem NPŽP

·        realizace instalace nádrže na vodu (realizace může být provedena i před podáním žádosti, uznatelnými náklady jsou doložené faktury ne starší 12 měsíců, u novostaveb        pak  24 měsíců)

·        doložení ukončení realizace

·        vyplacení dotace

 

Na pozemku není studna ani vodovodní řad, potřebuji nádrž na pitnou vodu.

Nedostatek pitné vody, chybějící studnou anebo vodovodním řadem je častým problémem zvláště v zahradních koloniích a rekreačních oblastech. Řešením je pořízení nádrže na pitnou vodu z certifikovaného plastu. Podzemní nádrž na pitnou vodu je schopna uchovat kvalitu pitné vody mnohem déle.

 

Kolik stojí doprava septiku, jímky či retenční nádrže k požadovanému místu dodání?

Doprava nádrže od dodavatele k místu instalace je jednou z položek, které mohou zatížit finanční rozpočet stavebníka. Doprava objednaného septiku, jímky anebo nádrže na dešťovou vodu výrobce Mravec plast je po celé ČR ZDARMA.

 

Co je nutné zajistit při dopravě objednané plastové nádrže?

Všechny podzemní nádrže výrobce Mravec plast jsou dodávány po celém území České republiky ZDARMA. Nádrže jsou dodávány soupravou v celkové délce cca. 14m, při dodání nádrže je nutné zajistit, aby se automobilová souprava na místo složení dostala a mohla se v případě potřeby otočit. Problémem při dopravě mohou být prudké 90°zatáčky, kde není možnost, aby si řidič nadjel, slepé ulice apod.. Při skládání nádrže je nutná součinnost kupujícího se skládáním, nádrže se z vleku skládají ručně – je nutné zajištění potřebného počtu osob podle objemu nádrže, cca. 3-4 osoby vč. řidiče.

 

Jakým způsobem je možné objednávku nádrže uhradit?

Při objednání plastové nádrže má objednatel možnost volby mezi úhradou v hotovosti a platbou převodem.

 

Jak dlouho před instalací nádrže je potřeba provést objednání nádrže?

Plastové nádrže na vodu, septik či jímku standartně dodává výrobce Mravec plast v termínu 7-14 dnů, termín dodání se však mění s ohledem na průběh stavební sezony a může být prodloužen v období vyššího zájmu až na 3-4 týdny od potvrzení objednávky.

 

Jak instalovat plastovou nádrž, kde najdu montážní návod k instalaci septiku, jímky či retenční nádrže?

Důležitou otázkou každého stavebníka, který plánuje instalaci plastového septiku, jímky či retenční nádrže je, zda zvládne instalaci nádrže sám, anebo bude potřebovat pomoc odborné firmy. Proto je vhodné se před koupí nádrže seznámit s montážním návodem dle typu plastové nádrže – samonosné nádrže / nádrže k obetonování / dvouplášťové nádrže.

 
 
 
 
Jednoduché srovnání – plastová a nebo betonová podzemní nádrž na dešťovou vodu?

Plastová anebo betonová nádrž na dešťovou vodu - porovnejme vlastnosti obou typů nádrží!

Dříve se podzemní nádrž na dešťovou vodu neboli retenční nádrž vyráběla pouze jako betonový prefabrikát. S postupem doby se však na trh dostaly plastové podzemní nádrže, které jsou díky svým vlastnostem schopny nejen betonové nádrži konkurovat, výhody plastové nádrže na vodu často předčí i přínosy betonové nádrže. Vždy záleží na místě instalace retenční nádrže a možnostech stavebníka.

Betonová nádrž na dešťovou vodu                              

Výhody betonové nádrže:

  • Z důvodu vyšší hmotnosti neřeší stavebník výskyt spodní vody v místě instalace

Nevýhody betonové nádrže:

  • K instalaci nádrže je nutné zajistit si firmu s těžkou techniku – vyšší náklady
  • Místo instalace musí být pro těžkou techniku dobře dostupné – hrozí poškození okolí při otáčení a manipulaci techniky na místě
  • Beton není nepropustný vodě, aby byla betonová nádrž na vodu nepropustná, je opatřena vnitřním nátěrem, který se po čase vstřebá působením kyselých dešťů – dešťová voda je díky obsahu chemických látek mírně kyselá
  • Díky ztrátě nepropustnosti může mít betonová nádrž nižší životnost

Plastová nádrž na dešťovou vodu

Výhody plastové nádrže:

  • Snadná manipulace s nádrží – při instalaci se stavebník obejde bez těžké techniky – nižší náklady
  • Nižší hmotnost nádrže – plastovou nádrž je možné instalovat i v hůře dostupných místech, kam se těžká technika nedostane
  • Snadná instalace podle montážního návodu – možnost instalovat plastovou retenční nádrž i svépomocí bez odborné firmy, u mnších nádrží i během jednoho dne
  • 100% nepropustnost nádrže – plast je odolný vůči působení chemických látek obsažených v dešti. Nepropustnost nádrže je podložena certifikátem dodávaným výrobcem plastové nádrže.
  • Nižší cena nádrže
  • Snadná variabilita plastové retenční nádrže – možnost volby umístění nátoku, odtoků, požadovaných průměrů anebo přímo výroba atypické nádrže dle parametrů stavebníka

 Nevýhody plastové nádrže:

  • Nutnost volby typu plastové nádrže s ohledem na místo instalace a podloží v místě. Samonosné nádrže nejsou odolné vyššímu statickému tlaku např. při požadavku umístění do svahu či blízkosti komunikace. Ve svahu anebo v blízkosti komunikací je vhodnou volbou plastové nádrže typ k obetonování, v případě výskytu spodní vody v místě instalace typ dvouplášťový

Pokud si stále nejste jisti volbou vhodného materiálu nádrže, kontaktujte výroce a nechte si poradit. Jedním z výrobců podzemních podzemních nádrží (samostatná retenční nádrž na dešťovou vodu anebo kompletní sestava - nádrž na dešťovou vodu s čerpadlem a filtrací) je výrobce Mravec plast se sídlem na Vysočině mezi městy Jihlava a Třebíč – www.mravecplast.cz

 
 
 
 
Vybíráte plastový septik, jímku anebo nádrž na dešťovou vodu? Zaměřte se na podloží!

Tříkomorové septiky, jímky – žumpy na odpadní vodu anebo retenční nádrže na dešťovou vodu jsou standartně dodávány ve třech základních kategoriích dle typu konstrukce podzemní nádrže. Pokud si nejste jisti volbou vhodného typu nádrže, kontaktujte výroce a nechte si poradit. Jedním z výrobců podzemních plastových septiků, jímek, nádrží na dešťovou vodu (samostatně anebo v kompletních sadách s čerpadlem a filtrací) je výrobce Mravec plast se sídlem na Vysočině mezi městy Jihlava a Třebíč – www.mravecplast.cz

Při volbě nádrže na dešťovou vodu, septiku či jímky je nutné zohlednit parametry místa instalace a typ podloží v daném místě.

Plastová podzemní nádrž samonosný typ

samonosnou plastovou podzemní nádrž je velmi snadné instalovat a uložení nádrže zvládnete i bez pomoci stavební firmy u malých objemů i během jednoho dne. Konstrukci tvoří plastová nádrž vyztužená vnějšími plastovými žebry a vnitřními silnostěnnými trubkami.

  • Místo instalace – samonosné podzemní nádrže jsou vhodné instalovat do rovinatých klidových zón (zahrada), kde nehrozí poškození zvýšeným statickým tlakem (svah) a otřesy (blízkost komunikací) či jiné statické namáhání nádrže.
  • Typ podloží – podzemní plastová nádrž samonosného typu je vhodná k umístění do míst s lehkou sypkou, snadno propustnou zeminou. V místě instalace nesmí být výskyt spodní vody ať už v přirozené formě anebo způsobený uměle – instalace v blízkosti vsakovacího tunelu na dešťovou vodu.

Plastová podzemní nádrž typ k obetonování

pořizovací cena podzemní nádrže k obetonování je nejnižší ze všech typů. Statická nosnost podzemní nádrže je řešena jejím obetonováním ze všech stran. Tyto plastové nádrže jsou vhodné k instalaci i v blízkosti RD.

  • Místo instalace – plastovou nádrž typu k obetonování je vhodné instalovat do míst s vyšším statickým tlakem (svah, blízkost pojezdové cesty).
  • Typ podloží – nádrž k obetonování je vhodná k instalaci do těžšího, dobře propustného, skalnatého podloží. Stejně jako u samonosného typu není vhodné uložení do míst s přirozeným či uměle vytvořeným výskytem spodních vod.

Dvouplášťová podzemní plastová nádrž

dvouplášťový typ plastové nádrže  se oproti nádržím samonosného typu či typu k obetonování instaluje do měkkého betonu.

  • Místo instalace – septik, jímku či nádrž na dešťovou vodu dvouplášťového typu doporučujeme do míst s vyšším statickým zatížením, v blízkosti pojezdových cest a RD.
  • Typ podloží – typ dvouplášťové nádrže, který je vhodný k umístění do těžšího, jílovitého, hůře propustného nestabilního podloží, do míst s výskytem spodních vod.

Nevíte jak nejlépe usadit samonosnou nádrž, nádrž k obetonování anebo dvouplášťovou nádrž? Přečtěte si jak na to na našm blogu.

 

Jak správně usadit samonosnou plastovou jímku, septik anebo nádrž na dešťovou vodu?

Jak správně usadit plastovou jímku, septik anebo nádrž na dešťovou vodu k obetonování?

Jak správně usadit dvouplášťovou plastovou jímku, septik anebo nádrž na dešťovou vodu?

 
 
 
 
Jaké jsou možnosti likvidace odpadních vod, když chybí kanalizace?

Jednou z variant je uskladnění pitné vody, dešťových vod a likvidace vod odpadních v podzemních plastových nádržích z polypropylenu, které nabízí výrobce Mravec plast se sídlem na Vysočině mezi městy Jihlava a Třebíč – www.mravecplast.cz. Výhodou plastových nádrží je snadná manipulace, rychlá instalace, těsnost zaručená výrobcem, nízká cena a doprava zdarma po celé ČR.

Kromě ceny by však rozhodujícím faktorem měla být i kvalita materiálu, z něhož jsou podzemní nádrže vyrobeny. Na trhu jsou nádrže nabízeny z primárního, konstrukčního a technického polypropylenu, avšak pouze u primárního polypropylenu, z něhož jsou nádrže Mravec plast vyráběny, výrobce polypropylenu garantuje fyzikálně – mechanické vlastnosti materiálu, což má vliv na kvalitu a životnost podzemní nádrže. Konstrukční a technický polypropylen obsahuje recyklát, který snižuje kvalitu plastu a dobu využití podzemní nádrže.

Likvidace odpadních vod

Zákon o odpadních vodách nařizuje vlastníkům nemovitostí zajistit likvidaci odpadních vod vytékajících z obydlí bezpečným způsobem, aby nedošlo ke kontaminaci podloží a povrchových či podzemních vod. Bohužel ne vždy je možné odpadní vodu jednoduše vypustit do kanalizace, na mnoha místech kanalizační řád chybí. V tomto případě jsou variantou plastové podzemní jímky anebo septiky doplněné o zemní pískový filtr, který odpadní vodu mechanicky přečistí na požadované hodnoty.  

Jímka neboli žumpa

bezodtoková beztlaká nádrž, ve které dochází k uskladnění všech odpadních vod vytékajících z objektu. Po naplnění jímky je její obsah periodicky vyvážen fekálním vozem. Z důvodu absence odtoku je nutné kontrolovat plnění jímky, aby nedošlo ke kontaminaci okolí odpadní vodou. Při instalaci jímky je nutné vyřízení tzv. „Ohlášení stavby“.

Septik 

podzemní nádrž, která má v současné době tři komory určené k filtraci odpadních vod vytékajících z objektu, s nímž je septik spojen odpadní trubkou. Septik má oproti jímce odtok, kterým přefiltrovaná voda odtéká pryč. Septik, stejně jako jímku je nutné po jeho naplnění nechat vyvézt fekálním vozem odborné firmy, avšak na rozdíl od jímky vzhledem k odtékající přečištěné vodě, je perioda vývozu mnohem delší a fekální vůz odsaje pouze hustý usazený sediment. Septik je dle zákona považován za 1. stupeň přečištění odpadních vod, odtékající voda ze septiku by měla být následně přečištěna 2. stupněm filtrace – zemním pískovým filtrem. Septik je dle vodního zákona vodním dílem a před jeho instalací je nutné vyřízení „Stavebního povolení“.

Nádrž na dešťovou vodu

nejvhodnějším způsobem záchytu dešťové vody je její uskladnění v podzemní retenční nádrži, kde oproti nadzemním nádržím díky absenci slunečního svitu, nedochází k rychlému zhoršení kvality vody a je možné dešťovou vodu skladovat mnohem déle. Plastové nádrže na dešťovou vodu nabízí Mravec plast také v setu jako kompletně vystrojené retenční nádrže včetně čerpadla a filtrace. Benefitem pořízení vystrojené retenční nádrže je úspora času i financí. 

Z důvodu úspory finančních prostředků je nabízeno i vyřízení dotace „Dešťovka“, jehož heslem je „Dešťovka – ani kapku nazmar...".

Nádrž na pitnou vodu

u chat a chalup často chybí napojení na vodovodní řád a není ani možnost čerpání pitné vody ze studně. Variantou je pořízení plastové podzemní nádrže na pitnou vodu. Plastové nádrže na pitnou vodu musí být vyrobeny z certifikovaného plastu určeného pro styk s pitnou vodou a potravinami.

 

                 

 

Plastová jímka či septik - Stavební povolení anebo Ohlášení stavby?

Stavíte či rekonstruujete RD anebo chalupu, kde chybí kanalizace? Nevadí. Řešením situace je pořízení bezodtokové jímky anebo septiku, který tento problém vyřeší. Ale jak začít a na co si dát pozor? V textu se dočtete, co všechno je potřeba zařídit, aby stavba probíhala plynule a bez potíží. I v dnešní době na území ČR existují lokality, kde není přivedena splašková kanalizace ať už z důvodů technických (problematický terén), anebo finančních (přílišná nákladnost instalace splaškové kanalizace). Proto se k objektům instaluje jímka – lidově řečeno žumpa anebo septik, který problém vyřeší. Tyto produkty lze pořídit z betonu, ale kvůli váze a komplikované instalaci se stále častěji volí plastové jímky a tříkomorové septiky, například septiky a jímky výrobce Mravec plast.

Při rozhodování, který typ nádrže instalovat je dobré vědět, že:

Jímka, neboli žumpa je bezodtoková beztlaká nádrž, ve které dochází k uskladnění všech odpadních vod vytékajících z objektu. Po naplnění jímky je její obsah periodicky vyvážen fekálním vozem. Z důvodu absence odtoku je nutné kontrolovat plnění jímky, aby nedošlo ke kontaminaci okolí odpadní vodou.

Septik je podzemní nádrž, která má v současné době tři komory určené k filtraci odpadních vod vytékajících z objektu, s nímž je septik spojen odpadní trubkou. Septik má oproti jímce odtok, kterým přefiltrovaná voda odtéká pryč. Septik, stejně jako jímku je nutné po jeho naplnění nechat vyvézt fekálním vozem odborné firmy, avšak na rozdíl od jímky vzhledem k odtékající přečištěné vodě, je perioda vývozu mnohem delší a fekální vůz odsaje pouze hustý usazený sediment. Septik je dle zákona považován za 1. stupeň přečištění odpadních vod, odtékající voda ze septiku by měla být následně přečištěna 2. stupněm filtrace – zemním pískovým filtrem.

Výhody a nevýhody jímky a septiku:

  • Pořizovací náklady jímky jsou nižší než u septiku
  • Jímka je bezodtoková, není potřeba instalace 2. stupně přečištění jako u septiku
  • U jímky nedochází k vypouštění odpadních vod – stačí vyřízení pouze „Ohlášení stavby“
  • Septik – perioda vývozu je mnohem nižší než u jímky – šetří dlouhodobě náklady na vývoz sedimentu
  • U septiku je možnost záchytu přečištěné vody ze zemního pískového filtru do retenční nádrže a následné využití vody např. na zálivku, mytí nářadí apod.

Jak postupovat před pořízením septiku a jímky:

Každý rodinný dům či rekreační objekt je nutné z důvodu produkce odpadních vod spojit kanalizačním potrubím se zařízením, kde bude docházet k likvidaci těchto vod. Jímka i septik svým charakterem spadají do oblasti vodohospodářského zákona – oblast vypouštění a likvidace odpadních vod (§ 38, odst. 6). Proto je nutné si před instalací podzemní jímky anebo septiku vyřídit povolení k instalaci na příslušném úřadě – nejčastěji stavební úřad, odbor životního prostředí.


Rozdíl mezi jímkou a septikem je z pohledu platné legislativy ČR právě ve vypouštění odpadní vody do vod povrchových a zasakování do vod podzemních. Zatímco jímka je bezodtoková nádrž a není tak dle stavebního zákona vodním dílem (pokud nepřekročí parametry zastavěné plochy nad 300 m2 a hloubky 3m), k pořízení jímky je dostačující pouze podání tzv. „Ohlášení stavby“. Septik již v důsledku odtoku odpadní vody vodním dílem je, a proto se na jeho pořízení a provoz vztahuje vodní zákon (č.254/2001 Sb., konkrétně § 55, odst. 1, písmeno c) a je nutností podání žádosti formou „Stavebního povolení“.

Doporučené kroky při pořízení jímky anebo tříkomorového septiku:

  • Zjistit na příslušném stavebním úřadě, jaké jsou v daném místě platná regulativa a další požadavky. Příslušný úřad v daném místě má pravomoc žadatele omezit při výběru zařízení k likvidaci odpadní vody např. z důvodu ochrany vodních zdrojů v lokalitě, tzn. povoluje pouze instalaci jímek
  • Zajistit si vypracování projektové dokumentace pro žádost k instalaci jímky anebo tříkomorového septiku formou „Ohlášení stavby / Stavebního povolení“
  • Vyřídit „Ohlášení stavby / Stavební povolení“ na příslušném stavebním úřadě
  • Zjistit jaké je podloží v plánovaném místě instalace
  • Zvolit z nabídky výrobce septiků a jímek Mravec plast vhodný typ a potřebný objem nádrže, u septiku včetně zemního pískového filtru jako 2. stupně přečištění odpadní vody
  • Instalovat vybranou jímku / tříkomorový septik buď svépomocí anebo pomocí vybrané firmy
Kvalitní plastová jímka, plastový tříkomorový septik – jak správně vybrat?

Stavíte či rekonstruujete a potřebujete vybrat vhodnou jímku anebo septik. Při výběru produktu, který bude řešit otázku likvidace odpadních a užitkových vod vašeho obydlí, je třeba se držet několika zásadních bodů, které pomohou s rozhodováním a zároveň často zodpoví mnoho dotazů.

Důležité body při volbě vhodné plastové jímky anebo tříkomorového plastového septiku

1. Jaký typ plastové nádrže potřebujete?

Jímka – plastová nádrž, kde se skladuje všechna odpadní a užitková voda. Jímka neboli žumpa má pouze nátok a je bez přepážek. Obsah jímky je periodicky dle potřeby odčerpán fekálním vozem.

Plastový tříkomorový septik – řeší uskladnění odpadní a užitkové vody. Septik má oproti jímce i odtok a uvnitř je členěn dnes už nejčastěji na tři komory, které odpadní a užitkovou vodu filtrují. V jednotlivých komorách se kaly usazují dle hrubosti a přečištěná voda ze septiku odchází odtokem pryč do kanalizace, trativodu anebo vsaku. V případě odtoku vody do vsaku je septik velmi často doplněn o 2. Stupeň přečištění odpadních a užitkových vod – zemní pískový filtr.

2. Kolik osob a jak často bude v domě užívat jímku anebo septik

potřebný obsah plastové jímky anebo tříkomorového septiku je u novostaveb určen projektovou dokumentací, anebo lze vypočíst jednoduchým vzorcem.

Obsah nádrže = N*Q*T

Počet osob v objektu využívající jímku anebo septik – N

Předpokládaná spotřeba litrů vody na osobu / den – Q (v ČR je průměrná spotřeba uváděna v rozmezí 100-120l/os /den)

Objem septiku může být oproti jímce poloviční, neboť v septiku se usazují pouze kaly a přečištěná voda odchází odtokem ven.

Četnost plánovaného vyvážení nádrže – T (čím nižší obsah nádrže, tím častější odčerpání nádrže

3. Volba typu dle podloží

při volbě vhodného plastového septiku anebo jímky je třeba prověřit typ podloží, kde bude nádrž umístěna. Nejčastěji a nejrychleji instalovaný typ – samonosná nádrž k obsypání zeminou. Samonosná jímka anebo samonosný septik není vhodný do míst s výskytem jílovitého či písčitého podloží anebo s výskytem spodní vody. Vhodným typem podloží jsou místa s klasickou zeminou obsahující kameny a kamínky.

V případě jílovitého či písčitého bez výskytu spodní vody se doporučuje instalace jímky / septiku k obetonování. Pokud si zákazník není jist výškou hladiny spodní vody, nejvhodnějším produktem do těchto míst je dvouplášťová jímka anebo dvouplášťový tříkomorový septik.

4. Objem fekálního vozu

dalším a podstatným faktorem při volbě objemu jímky či septiku je kapacita fekálního vozu, který bude obsah nádrže vyvážet. Z dlouhodobého ekonomického hlediska je vhodné volit maximální potřebný obsah nádrže, který fekální vůz odveze najednou a platí zde, čím je větší obsah fekálního vozu, tím větší nádrž je vhodné pořídit. Větší nádrž sice znamená vyšší pořizovací náklady, avšak zároveň znamená snížení četnosti odvozu fekálií a tím i snížení dlouhodobých nákladů na likvidaci odpadní vody.

5. Pořizovací náklady plastového septiku či jímky

kvalitní plastová jímka anebo plastový tříkomorový septik nemusí být drahý. Na našem trhu se vyskytuje mnoho dodavatelů, kteří nabízí tyto produkty za různě vysoké ceny. V oblasti nabídky plastových nádrží platí, že dodávaný produkt by měl splňovat požadavky dané ČSN na výrobu podzemních plastových nádrží, součástí dodávky by mělo být protokol o 100% nepropustnosti, stavební technické osvědčení, prohlášení o shodě, certifikát výrobku vydaný technickým ústavem a v neposlední řadě záruční list. Důležitým kritériem je také množství výztuh vně i uvnitř nádrže, které produkt zpevní a síla použitého materiálu.

Technický nákres rozdílu plastové jímky a tříkomorového plastového septiku

 

 
 
Kvalitní plastová retenční nádrž - jak vybrat?

Základní body při volbě velikosti plastové retenční nádrže

  1. K jakým účelům budete zachycenou dešťovou vodu využívat?
  2. Jaká je plocha střechy domu, z kterého bude dešťová voda stékat do retenční nádrže a jak často v dané lokalitě prší?
  3. Jaký typ plastové retenční nádrže potřebujete?
  4. Požadujete retenční nádrž doplnit dalšími prvky (držák na čerpadlo, signalizaci, atd.)?
  5. Jaký tvar retenční nádrže.

Kvalitní retenční nádrž na dešťovou vodu – jak vybrat?

Při stavbě anebo rekonstrukci rodinného domu si majitelé často kladou otázku co s dešťovou vodu tekoucí ze střechy jejich obydlí. Jako jedna z možností se nabízí využití této vody pro potřeby závlahy pozemku, případně po přečištění jako užitkovou vodu v RD například na WC, praní prádla a podobně.

Kromě ekonomického přínosu v podobě úspory pitné vody je zachycení dešťové vody v podzemní retenční nádrži oproti nádrži nadzemní také v její kvalitě. Dešťová voda je považována za velmi kvalitní typ vody. Všeobecně platí, že voda uskladněná v podzemní retenční nádrži se díky minimálnímu přístupu vzduchu a absence slunečního svitu kazí mnohem méně, než voda v nadzemní nádrži. Avšak i z podzemní retenční nádrže je třeba vodu jednou za čas vyčerpat.

Standardem u retenční ch nádrží je zhotovení nátoku a bezpečnostního přepadu v ceně nádrže. Počet nátoků se může lišit dle potřeb zákazníka, přepad zabrání přeplnění nádrže například při prudkém dešti a bývá zhotoven většinou pouze jeden.

V tomto článku naleznete odpovědi na často kladené otázky při volbě potřebného obsahu nádrže na dešťovou vodu.

1. K jakým účelům budete retenční nádrž využívat?

Dešťovou vodu z retenční nádrže lze využít použít na:

  • zálivku zeleně na pozemku
  • technické mytí zahradního nářadí, kol, nábytku a pod.
  • užitkovou vodu v domě - splachování WC, praní prádla, dle norem je spotřeba na osobu a den na WC s vodovodním kohoutkem 0,065m3
  • v případě užití přečištěné dešťové vody v domě, je třeba zohlednit i počet osob, které budou vodu využívat

2. Jaká je plocha střechy domu a jak často v lokalitě prší?

V některých lokalitách na našem území prší více a někde méně. Průměrný roční úhrn srážek pro území ČR je 600-800mm. Při volbě velikosti retenční nádrže se doporučuje přihlédnout k míře srážek v lokalitě. Pokud si nejste jisti, pak roční úhrn srážek v lokalitě lze nalézt na webových stránkách Hydrometeorologického ústavu ČR. http://portal.chmi.cz/historicka-data/pocasi/uzemni-srazky#č

Vzorec pro výpočet potřebného obsahu retenční nádrže:

V= (s.P.f)/d

V – potřebný objem

s – roční úhrn srážek v dané lokalitě

P – plocha střechy

f – koeficient odtoku, pro ploché střechy je udáván 0,6-0,7, šikmé střechy 0,75-0,8

d – koeficient požadované zásoby vody v nádrži na dny – běžně udáváno 14 dní období bez deště

Výše uvedený vzorec odpoví na dotaz, jaký minimální obsah by podzemní retenční nádrž měla mít.

3. Jaký typ plastové retenční nádrže potřebujete?

Na našem trhu je nabídka podzemních retenčních nádrží velmi pestrá. Jednou z nejvíce poptávaných a instalovaných retenčních nádrží jsou plastové polypropylenové retenční nádrže. Podzemní polypropylenové nádrže od kvalitního dodavatele musí splňovat veškeré normy a certifikáty dané EU a ČSN a při řešení stavebního povolení / ohlášení stavby v oblasti nakládání s dešťovou vodou na pozemku jsou schvalovány stavebními úřady. Velkou výhodou plastových retenčních nádrží je v poměrně nízká pořizovací cena, nízká hmotnost a poměrně jednoduchá instalace.

Plastové retenční nádrže jsou rozděleny na tři typy dle způsobu instalace, který vychází z typu podloží v plánovaném místě uložení.

Samonosná retenční nádrž – tento typ plastové nádrže je vhodný pro instalaci do míst, kde se vyskytuje klasické podloží zeminy obsahující kameny a kamínky bez výskytu spodní vody. Jedná se o nejrychlejší způsob instalace retenční nádrže, vždy je však třeba se držet montážního návodu dodavatele a postupovat dle jeho pokynů.

Retenční nádrž k obetonování – typ nádrže, který se doporučuje instalovat v místech s vyšším statickým zatížením, v lokalitě, kde je skalnaté podloží anebo jílovito-písčité podloží bez výskytu spodní vody. Plastová nádrž k obetonování je nejlevnější variantou, kterou výrobci plastových nádrží nabízí. Je však nutné k ceně pořízení nádrže ještě připočítat náklady na beton a armaturu.

Dvouplášťová retenční nádrž – typ nádrže, který je vhodný instalovat v místech s jílovitým anebo písčitým podložím s výskytem spodní vody. V případě, že by v lokalitě s výskytem spodní vody byl instalován nevhodný typ nádrže, může při jejím vyčerpání dojít vlivem tlaku spodní vody na nádrž k jejímu znehodnocení, tzv. vyplavání nádrže, a ztráty investovaných finančních prostředků. Proto je důležité při výběru vhodného typu plastové nádrže zohlednit typ podloží.

4. Doplňkový sortiment k retenční nádrži - nádrž na dešťovou vodu je možné doplnit o prvky, které usnadní užívání nádrže. Nádrž se nejčastěji doplní nejčastěji o:

  • držák na čerpadlo k využití na zahradě anebo čerpadlo přečerpávající vodu z nádrže do RD k jejímu dalšímu využití (WC, praní prádla, atd.)
  • možnost upevnění čidla v nádrži signalizujícího množství vody v nádrži, tato signalizace bývá kompatibilní s mobilními aplikacemi, takže uživatel má vždy přehled o stavu vody v nádrži.

5. Tvar retenční nádrže - jaký vybrat?

Retenční nádrže jsou standardně nabízeny v kruhovém i hranatém provedení, takže není problém zvolit si tvar nádrže, který bude vyhovovat vašim požadavkům. V případě, že standartní nabídka výrobce nevyhovuje, je možné si nechat vyrobit atypickou retenční nádrž.

Nákres - plastová retenční nádrž kruhová a hranatá

 

Jak správně usadit samonosnou plastovou jímku, septik anebo nádrž na dešťovou vodu?

Základní body, které je třeba dodržet při instalaci samonosné plastové nádrže:

  1. Montážní návod
  2. Vyhloubení stavební jámy a zhotovení betonové základové desky
  3. Usazení nádrže do stavební jámy
  4. Zasypání nádrže
  5. Doporučená hloubka uložení podzemní plastové nádrže

Jak správně usadit samonosnou plastovou jímku, septik anebo nádrž na dešťovou vodu?

Samonosné produkty, neboli produkty k obsypání zeminou, jsou z pohledu instalace považovány za nejjednodušší typy plastových výrobků určených k uchování a skladování odpadních a užitkových vod. Důvodem je jednoduchá manipulace s plastovou nádrží, její poměrně nízká hmotnost a rychlost usazení na místo užívání. Přesto je nutné při instalaci samonosné plastové jímky neboli žumpy, plastového tříkomorového septiku anebo retenční nádrže dodržet několik bodů, které zajistí správné usazení a zabrání poškození nádrže. Správně instalovanou plastovou nádrž pak uživatel bez problémů využívá několik desítek let.

1. Montážní návod

Před vlastní instalací plastové samonosné nádrže je doporučeno stáhnout si montážní návod produktu z webových stránek dodavatele a řádně si jej prostudovat. Kvalitní dodavatel by měl montážní návod kupujícímu poskytnout ještě před dodáním zboží, pokud montážní návod není volně dostupný ke stažení. V případě chybně zvoleného typu produktu po prostudování montážního návodu může kupující po dohodě s dodavatelem udělat korekci své objednávky a vyhnout se tak případným potížím při instalaci a užívání.

2. Vyhloubení stavební jámy a zhotovení základové desky

Velikost stavební jámy je odvislá od rozměrů instalované nádrže. Doporučuje se stavební jámu zvětšit minimálně o 200mm z každé strany pro manipulaci s nádrží při jejím usazení na základovou desku a její následné napojení na nátokové (u jímek), případně odtokové (septiky, retenční nádrže) potrubí. Při výkopu stavební jámy se nesmí zapomenout na zvětšení jámy o prostor na betonovou základovou desku a revizní komín. Jakmile je stavební jáma vyhrabána, na dně stavebního otvoru se po celé ploše zhotoví betonová deska s obsahem armatury (kari sítě o síle min. 8mm) pro zpevnění o výšce 15cm a nechá se vytvrdnout. Vytvrdlá deska musí být vodorovná, rovná (s tolerancí max. 5mm na 2m) a nesmí obsahovat žádné výstupky či ostré hrany, které by mohly instalovanou plastovou nádrž poškodit. Samonosné produkty není vhodné instalovat do míst s výskytem spodní vody. Pokud si nejste jisti výší hladiny spodní vody, je vhodné okolo nádrže do max. vzdálenosti 30 cm od stěny v úrovni dna instalovat drenážní trubku, která případnou spodní vodu bude odvádět pryč.

3. Usazení nádrže do stavební jámy

Po vytvrdnutí betonu lze spustit nádrž do stavební jámy, připojit na nátok, případně odtok anebo přepad. Nádrž se doporučuje spouštět do stavební jámy pomocí kladky, jeřábu anebo bagru tak, aby usazení nádrže na betonovou desku bylo plynulé a nedošlo k poškození nádrže vlivem nárazu. V případě, že má nádrž vnitřní vzpěry, je třeba do vzpěr vložit armaturu o minimálním průměru ocelové tyče 8mm a vzpěry vysypat polosuchým betonem.

4. Zasypání nádrže

Po připojení nádrže na odpadní trubky nátoku se začne s obsypáním přesátou zeminou, případně pískem ze všech stran. Jako obsyp se doporučuje přesátá zemina z důvodu zachování stejné propustnosti zeminy okolí nádrže, než by bylo v případě obsypu pískem, který má jinou propustnost povrchových vod. Při obsypu se nádrž začne napouštět vodou tak, aby hladina vody v nádrži byla vždy min. 20-30cm nad úrovní zásypu. Důvodem je vyrovnání tlaků vně a zvenku nádrže a zamezení tzv. vyplavání nádrže. Takto se obsype celá nádrž vč. zasypání horní desky. Revizní komín by měl vystupovat nad úroveň okolí cca. 10cm z důvodu zamezení vniknutí povrchových vod do nádrže.

5. Doporučená hloubka uložení podzemní plastové nádrže

Podzemní plastová nádrž, septik anebo jímka (žumpa) jsou konstruovány všemi výrobci plastových nádrží tak, aby měly nosnost maximálně 30cm zeminy nad horní deskou. V případě, že je třeba nádrž uložit hlouběji (například kvůli potřebnému spádu odpadního potrubí), je třeba zajistit, aby větší zatížení nádrže díky vyšší hmotnosti zeminy nad nádrží nenesla nádrž samotná, ale jiná konstrukce. Nejčastěji se jedná o zhotovení betonové desky s kari sítí nad nádrží anebo položení betonových nosníků tak, aby konstrukce přesahovala rozměry nádrže ze všech stran minimálně o 0,5m. Po instalaci je samonosná plastová nádrž pouze pochozí, nikoliv pojezdná.

 
 
Nahoru
14 položek celkem