Česky Slovensky

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > FAQ > Blog / Články > Vybíráte plastový septik, jímku anebo nádrž na dešťovou vodu? Zaměřte se na podloží!

Vybíráte plastový septik, jímku anebo nádrž na dešťovou vodu? Zaměřte se na podloží!Tříkomorové septiky, jímky – žumpy na odpadní vodu anebo retenční nádrže na dešťovou vodu jsou standartně dodávány ve třech základních kategoriích dle typu konstrukce podzemní nádrže. Pokud si nejste jisti volbou vhodného typu nádrže, kontaktujte výroce a nechte si poradit. Jedním z výrobců podzemních plastových septiků, jímek, nádrží na dešťovou vodu (samostatně anebo v kompletních sadách s čerpadlem a filtrací) je výrobce Mravec plast se sídlem na Vysočině mezi městy Jihlava a Třebíč – www.mravecplast.cz

Při volbě nádrže na dešťovou vodu, septiku či jímky je nutné zohlednit parametry místa instalace a typ podloží v daném místě.

Plastová podzemní nádrž samonosný typ

samonosnou plastovou podzemní nádrž je velmi snadné instalovat a uložení nádrže zvládnete i bez pomoci stavební firmy u malých objemů i během jednoho dne. Konstrukci tvoří plastová nádrž vyztužená vnějšími plastovými žebry a vnitřními silnostěnnými trubkami.

  • Místo instalace – samonosné podzemní nádrže jsou vhodné instalovat do rovinatých klidových zón (zahrada), kde nehrozí poškození zvýšeným statickým tlakem (svah) a otřesy (blízkost komunikací) či jiné statické namáhání nádrže.
  • Typ podloží – podzemní plastová nádrž samonosného typu je vhodná k umístění do míst s lehkou sypkou, snadno propustnou zeminou. V místě instalace nesmí být výskyt spodní vody ať už v přirozené formě anebo způsobený uměle – instalace v blízkosti vsakovacího tunelu na dešťovou vodu.

Plastová podzemní nádrž typ k obetonování

pořizovací cena podzemní nádrže k obetonování je nejnižší ze všech typů. Statická nosnost podzemní nádrže je řešena jejím obetonováním ze všech stran. Tyto plastové nádrže jsou vhodné k instalaci i v blízkosti RD.

  • Místo instalace – plastovou nádrž typu k obetonování je vhodné instalovat do míst s vyšším statickým tlakem (svah, blízkost pojezdové cesty).
  • Typ podloží – nádrž k obetonování je vhodná k instalaci do těžšího, dobře propustného, skalnatého podloží. Stejně jako u samonosného typu není vhodné uložení do míst s přirozeným či uměle vytvořeným výskytem spodních vod.

Dvouplášťová podzemní plastová nádrž

dvouplášťový typ plastové nádrže  se oproti nádržím samonosného typu či typu k obetonování instaluje do měkkého betonu.

  • Místo instalace – septik, jímku či nádrž na dešťovou vodu dvouplášťového typu doporučujeme do míst s vyšším statickým zatížením, v blízkosti pojezdových cest a RD.
  • Typ podloží – typ dvouplášťové nádrže, který je vhodný k umístění do těžšího, jílovitého, hůře propustného nestabilního podloží, do míst s výskytem spodních vod.

Nevíte jak nejlépe usadit samonosnou nádrž, nádrž k obetonování anebo dvouplášťovou nádrž? Přečtěte si jak na to na našm blogu.

 

Jak správně usadit samonosnou plastovou jímku, septik anebo nádrž na dešťovou vodu?

Jak správně usadit plastovou jímku, septik anebo nádrž na dešťovou vodu k obetonování?

Jak správně usadit dvouplášťovou plastovou jímku, septik anebo nádrž na dešťovou vodu?