Odpadní vody vytékající z objektu lze likvidovat více způsoby. Jednou z možností je jímání splašků do septiku anebo jímky.
Septik i jímka podléhají tzv. vodnímu zákonu č. 113/2018 Sb., proto je vhodné si na příslušném stavebním úřadě zjistit tzv. regulativa – v některých lokalitách např. z důvodu ochrany životního prostředí jsou povolovány pouze instalace bezodtokových jímek.
Stavebníci nejčastěji volí mezi betonovou podzemní nádrží a septikem, jímkou či retenční nádrží z plastu. Oba typy nádrží mají výhody i nevýhody, dříve převažovaly betonové nádrže, avšak v posledních letech z důvodu snadnější manipulace a nižších nákladů jsou více preferovány plastové podzemní nádrže. Důležitým kritériem při volbě materiálu je typ podloží v místě instalace.
Plastové podzemní nádrže jsou výrobci rozděleny do tří základních typů – samonosná nádrž k obsypu zeminou, podzemní nádrž k obetonování, dvouplášťová nádrž. Vždy je potřeba vycházet z typu podloží a místa instalace.
Tvar podzemní plastové nádrže nemá na její funkčnost vliv. Pokud má stavebník dostatek prostoru, je vhodné volit kruhový tvar nádrže, kde oproti hranatému tvaru dojde k lepšímu rozložení tlaků obsahu nádrže. V případě, že prostor na instalaci nádrže je omezený, je nejčastěji volen hranatý tvar nádrže.
Objem jímky je třeba volit podle počtu osob v RD a četnosti užívání objektu, tzn. Jiný objem je třeba volit u RD a u rekreačního objektu. Dle normy je množství odpadní vody 100 -120l na osobu/den, tj. pro standartní čtyřčlennou domácnost je vhodná jímka o objemu 12-15m³, na chaty a chalupy je nejčastěji voleným objemem jímky 3-6 m³.
Objem septiku je díky odtoku přefiltrované vody oproti požadovanému objemu jímky nižší o cca. 60%, proto se pro standartní čtyřčlennou domácnost doporučuje pořízení septiku o objemu 4-6 m³.
Někteří výrobci neumožňují volbu umístění a průměru nátoku a odtoku u dodávané plastové nádrže. Výrobce Mravec plast nabízí klientům volbu umístění a průměru nátoku i odtoku, přičemž každý klient obdrží po objednání jednoduché schéma, kde uvede počet prostupů, zvolí požadovaný průměr nátoku / odtoku (standartně v rozmezí DN 100-150, ale není problém zhotovit i prostupy o průměru DN 50 / 75 / 200 / 250).
Potřebujete septik, jímku či retenční nádrž, standartně nabízené rozměry Vám nevyhovují, anebo je nutné provést atypickou úpravu nádrže. Možností je zhotovení plastové nádrže atypických rozměrů dle parametrů dodaných zákazníkem. Po nacenění výroby nádrže technikem a odsouhlasení ceny Vám dodáme nádrž přesně podle zadaných požadavků.
Aby bylo možné nádrž na vodu užívat, je třeba ji vybavit filtrací hrubých nečistot, kalovým čerpadlem, šachtou pro napojení zavlažovací hadice s rychlospojkou. Nádrž na vodu je standartně nabízena samostatně bez potřebného vystrojení, oblíbenější verzí zákazníků je však kompletní set již vybavené nádrže s čerpadlem a filtrací ve verzi pro zalévání zahrady a verzi pro zalévání zahrady a splachování WC . Nedílnou součástí setu je držák čerpadla, který zamezí pohybu čerpadla po nádrži, výtlačné potrubí spojující čerpadlo pomocí kolen s hadicí a odběrnou. Varianta pro zalévání a splachování WC je doplněna tlakovou nádrží vyrovnávající tlak při splachování.
„Dotace Dešťovka – ani kapku nazmar...", heslo dotačního programu MŽP, jehož snahou je snížit spotřebu pitné vody a využít vodu, která je ZDARMA – dešťovou vodu. Pokud požádáte o dotaci dešťovka, můžete získat zpět až 50% všech uznatelných nákladů, které souvisí s pořízením nádrže na dešťovou vodu a její instalací do výše až 105 000 Kč dle kategorie dotace.
Důležitým faktorem pro žadatele v 2. výzvě dotačního programu je skutečnost, že není nutnost instalovat retenční nádrž odbornou firmou. Je možné provést instalaci i svépomocí, přičemž za uznatelné náklady je při podání žádosti považován pouze nákup retenční nádrže a použitý materiál při instalaci.
Žádost o dotaci může stavebník podat sám a odbornou firmou si nechat zpracovat pouze tzv. Odborný posudek, další variantou je nechat si vyřídit dotaci Dešťovka odbornou firmou kompletně vč. administrace. I v tomto případě je kompletní zpracování žádosti odbornou firmou tzv. uznatelným nákladem a cca. 50% finančních prostředků vynaložených na žádost je proplaceno zpět.
Základní body vyřízení dotace Dešťovka:
· zpracování tzv.Odborného posudku
· vyplnění a odeslání žádosti k posouzení žádosti a akceptaci Fondem NPŽP
· realizace instalace nádrže na vodu (realizace může být provedena i před podáním žádosti, uznatelnými náklady jsou doložené faktury ne starší 12 měsíců, u novostaveb pak 24 měsíců)
· doložení ukončení realizace
· vyplacení dotace
Všechny podzemní nádrže výrobce Mravec plast jsou dodávány po celém území České republiky ZDARMA. Nádrže jsou dodávány soupravou v celkové délce cca. 14m, při dodání nádrže je nutné zajistit, aby se automobilová souprava na místo složení dostala a mohla se v případě potřeby otočit. Problémem při dopravě mohou být prudké 90°zatáčky, kde není možnost, aby si řidič nadjel, slepé ulice apod.. Při skládání nádrže je nutná součinnost kupujícího se skládáním, nádrže se z vleku skládají ručně – je nutné zajištění potřebného počtu osob podle objemu nádrže, cca. 3-4 osoby vč. řidiče.
Při objednání plastové nádrže má objednatel možnost volby mezi úhradou v hotovosti a platbou převodem.
Plastové nádrže na vodu, septik či jímku standartně dodává výrobce Mravec plast v termínu 7-14 dnů, termín dodání se však mění s ohledem na průběh stavební sezony a může být prodloužen v období vyššího zájmu až na 3-4 týdny od potvrzení objednávky.
Důležitou otázkou každého stavebníka, který plánuje instalaci plastového septiku, jímky či retenční nádrže je, zda zvládne instalaci nádrže sám, anebo bude potřebovat pomoc odborné firmy. Proto je vhodné se před koupí nádrže seznámit s montážním návodem dle typu plastové nádrže – samonosné nádrže / nádrže k obetonování / dvouplášťové nádrže.
A: Tyršova 194, 675 21, Okříšky