Stavíte či rekonstruujete RD anebo chalupu, kde chybí kanalizace? Nevadí. Řešením situace je pořízení bezodtokové jímky anebo septiku, který tento problém vyřeší. Ale jak začít a na co si dát pozor? V textu se dočtete, co všechno je potřeba zařídit, aby stavba probíhala plynule a bez potíží. I v dnešní době na území ČR existují lokality, kde není přivedena splašková kanalizace ať už z důvodů technických (problematický terén), anebo finančních (přílišná nákladnost instalace splaškové kanalizace). Proto se k objektům instaluje jímka – lidově řečeno žumpa anebo septik, který problém vyřeší. Tyto produkty lze pořídit z betonu, ale kvůli váze a komplikované instalaci se stále častěji volí plastové jímky a tříkomorové septiky, například septiky a jímky výrobce Mravec plast.
Jímka, neboli žumpa je bezodtoková beztlaká nádrž, ve které dochází k uskladnění všech odpadních vod vytékajících z objektu. Po naplnění jímky je její obsah periodicky vyvážen fekálním vozem. Z důvodu absence odtoku je nutné kontrolovat plnění jímky, aby nedošlo ke kontaminaci okolí odpadní vodou.
Septik je podzemní nádrž, která má v současné době tři komory určené k filtraci odpadních vod vytékajících z objektu, s nímž je septik spojen odpadní trubkou. Septik má oproti jímce odtok, kterým přefiltrovaná voda odtéká pryč. Septik, stejně jako jímku je nutné po jeho naplnění nechat vyvézt fekálním vozem odborné firmy, avšak na rozdíl od jímky vzhledem k odtékající přečištěné vodě, je perioda vývozu mnohem delší a fekální vůz odsaje pouze hustý usazený sediment. Septik je dle zákona považován za 1. stupeň přečištění odpadních vod, odtékající voda ze septiku by měla být následně přečištěna 2. stupněm filtrace – zemním pískovým filtrem.
Každý rodinný dům či rekreační objekt je nutné z důvodu produkce odpadních vod spojit kanalizačním potrubím se zařízením, kde bude docházet k likvidaci těchto vod. Jímka i septik svým charakterem spadají do oblasti vodohospodářského zákona – oblast vypouštění a likvidace odpadních vod (§ 38, odst. 6). Proto je nutné si před instalací podzemní jímky anebo septiku vyřídit povolení k instalaci na příslušném úřadě – nejčastěji stavební úřad, odbor životního prostředí.
Rozdíl mezi jímkou a septikem je z pohledu platné legislativy ČR právě ve vypouštění odpadní vody do vod povrchových a zasakování do vod podzemních. Zatímco jímka je bezodtoková nádrž a není tak dle stavebního zákona vodním dílem (pokud nepřekročí parametry zastavěné plochy nad 300 m2 a hloubky 3m), k pořízení jímky je dostačující pouze podání tzv. „Ohlášení stavby“. Septik již v důsledku odtoku odpadní vody vodním dílem je, a proto se na jeho pořízení a provoz vztahuje vodní zákon (č.254/2001 Sb., konkrétně § 55, odst. 1, písmeno c) a je nutností podání žádosti formou „Stavebního povolení“.
A: Tyršova 194, 675 21, Okříšky